ÖDED Basın Toplantısındaydık!

Kurucu üyesi olduğumuz Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği basın toplantısı ile sektör hakkındaki gelişmeleri paylaştı. 

Birleşik Ödeme CEO'su İlker Sözdinler ve Ürün ve İş Geliştirme Direktörü Kutay Yalınkılınç'ın da katıldığı basın toplantısında, derneğin kuruluş amacından hedeflerine, ödeme ve e-para sektörünün bugünü ve yarınına kadar pek çok noktaya değinildi.

"Derneğimizin temel amacı Türkiye'yi yeni nesil ödeme sistemlerinin merkez üssü hâline getirmek" diyen ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık, derneğin kuruluş amaçlarını şöyle özetledi: “Öncelikli hedefimiz Türkiye’de sunulan ödeme ve elektronik para hizmetlerinin gelişmesine, etkinliğinin ve yaygınlığının artmasına liderlik ederek, finansın tabana yayılmasında öncü olmak, yasal otoriteler ile sektör arasında köprü vazifesi görmek, bunun yanında tüketicinin ve işletmelerin hayatını kolaylaştıracak güvenli, kolay ve yenilikçi hizmetlere ulaşmasında etkin rol almak olacaktır. Bu şekilde Türkiye’yi ödeme sistemleri alanındaki en gelişmiş ülkelerinden biri haline getirerek, bölgesinde lider bir “merkez üssü”ne ve ödeme sistemleri alanında teknoloji ve bilgi ihraç eden bir ülkeye dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bizler genç yeni ve dinamik bir sektörü temsil ediyoruz. Dolayısıyla sektör olarak kendi ekosistemimizi oluşturmamız gerekiyor. Çünkü dernek üyelerinin ihtiyaç duyduğu alanda bilgiye ulaşması çok önemli ve bu bağlamda Türkiye’de bir bilgi bankası bulunmuyor. Bu çok büyük bir eksiklik, çünkü her şeyden önce kendi performansımızı, şirketin sektörde ne kadar ağırlığının olduğunu ölçümleyemediğimiz anlamına geliyor ve dolayısıyla gelir modellememizi, yeni iş modeli üretmemizi de doğal olarak aksatıyor. Bu bağlamda derneğin en önemli amaçlarından bir tanesi de bir sektörün kendini değerlendirmesi anlamında bir bilgi bankası oluşturmak.”

Dernek üyelerinin taşıması gerektiği şartlardan bahseden Burhan Eliaçık, şunları söyledi: “Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED)’e üye olmak isteyen mobil operatörler, mobil ödeme aracı şirketleri, ödeme servis sağlayıcıları, uluslararası para transferi şirketleri ve fatura ödeme şirketlerinin BDDK tarafından linsanslandırılmış veya lisans başvurusunda bulunmuş olmaları gerekiyor. 29 üye şirkete sahip olan derneğin sayısı hızla artıyor. Şu an Derneğin mevcut üyeleri arasında: Turkcell Ödeme Hizmetleri, Türk Telekom Ödeme Hizmetleri , Vodafone Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para, Western Union, PayPal, Çevirimiçi, PaybyMe ,payguru, Wirecard , Birleşik Ödeme, D Ödeme , gscash, ininal, ipara , iyzico, Moka, ödeal, paratika, paynet, Paytrek, PayU, Faturavizyon, Hızlı Tahsilat, Pratik İşlem gibi şirketler yer alıyor.”